


Akustična ureditev prostora
Na ogledu prostora skupaj z naročnikom določimo osnovne cilje akustične ureditve prostora.
Ko obravnavamo dvorano za glasbeni nastop, je cilj prostorske akustike kvalitetna izkušnja občinstva in pogoji za nastop izvajalcev.
Akustični elementi so namenjeni urejanju prostorske akustike, torej doseganju ciljnih vrednosti akustičnih parametrov in odpravljanju akustičnih anomalij. V prostor so lahko umeščeni kot obloge, prostostoječi elementi ali kot akustične zavese.

Kot ime pove, imajo akustični elementi izrazite akustične lastnosti.
Glede na njihovo funkcijo v prostoru jih v grobem delimo v:
-
absorberji so namenjeni vpijanju zvoka,
-
odbojniki so namenjeni preusmerjanju zvočnih odbojev v želeno smer,
-
difuzorji so namenjeni preprečevanju tvorbe zrcalnih odbojev - razbijanju fronte zvočnega vala.
Z izvedbo akustičnih meritev določimo akustične elemente, s katerimi bo ciljna akustika prostora dosežena. Za posamezni element poiščemo zahtevan ustrezen material, dimenzije posameznih sestavnih delov ter način montaže.
Poleg ustreznih lastnosti akustičnih elementov sta pomembna tudi mesto in način umestitve elementov. Vedeti moramo, kje je umestitev posameznega elementa potrebna in najbolj učinkovita.
Predlagane akustične rešitve se uskladijo z naročnikom.

Trg ponuja bogato izbiro serijsko izdelanih akustičnih elementov, ki pa omogočajo zgolj omejeno rešitev danim oblikovnim in fizičnim omejitvam obravnavanega prostora.
V podjetju, ki nam svetuje in izvaja akustične meritve imajo na področju prostorske akustike bogate izkušnje z načrtovanjem:
-
poroznih absorberjev,
-
panelnih absorberjev,
-
Helmholtzovih resonatorjev,
-
difuzorjev,
-
difsorberjev.
Tako lahko pripravimo popolnoma namenski akustični element, ki je usklajen s tehničnimi in estetskimi zahtevami prostora. Pri načrtovanju upoštevamo tudi zdravstveni vidik uporabljenih materialov in njihovo ustrezanje zahtevam požarne varnosti na objektu.

Večina gradbenih elementov je po svoji naravi visoko zvočno odbojnih.
Zato so akustični elementi po svoji funkciji najpogosteje namenjeni zvočni absorpciji ali spremembi smerne karakteristike zvočnega odboja.
Delovanje nekaterih tipov elementov je dobro fizikalno opisano in zato tudi dobro računsko napovedljivo. Z izjemo nizkofrekvenčnega območja je moč tudi natančno eksperimentalno določiti efektivnost akustičnih elementov z meritvami:
-
po standardu ISO 354 merimo koeficiente absorpcije α v odmevnici,
-
po standardu ISO 10534-1 koeficiente absorpcije in impedanco v impedančni cevi,
-
po standardu ISO 17497 pa difuzijske koeficiente akustičnih elementov.

Akustične meritve za nas izvaja priznan izvajalec meritev., ki pri merjenju uporablja naslednjo opremo:

Profesionalno izvedene meritve dajejo verodostojen vpogled v trenutno stanje akustičnih lastnosti prostora in drugih dejstev, ki jih lahko pridobimo le na terenu. In zgolj kvalitetno izvedene meritve so lahko osnova za ukrepanje, ki z gotovostjo prinaša rezultate. Na razpolago imamo širok nabor merilne opreme, ki je redno preizkušena, zanesljiva in kalibrirana.

Pogosto se pojavi potreba po izvedbi standardiziranih meritev, katerih ustaljeni postopki omogočajo visoko ponovljivost ter primerjavo rezultatov med posameznimi meritvami.
Na področju meritev v prostorski akustiki se najpogosteje srečamo s standardi družine ISO 3382 - Merjenje parametrov prostorske akustike, ki združuje tri standarde, kateri ločeno obravnavajo prostore za prireditve, velike odprte pisarne in običajne prostore.
Standard ISO 3382 natančno predpisuje način izvedbe meritve ;
- zahtevano število ponovitev, izbiro merilnih točk, zahteve za merilno opremo,
- definira parametre prostorske akustike, kot so odmevni čas, zvočna podpora, jasnost, definicija, EDT, ...
Poleg standarda ISO 3382 velja omeniti še standarda:
- ISO 18233 - Uporaba novih merilnih metod na področju gradbene in prostorske akustike,
- ISO 354 - Merjenje absorpcije zvoka v odmevnici.
Prvi obravnava uporabo naprednejših merilnih metod, drugi pa definira potek izmere dobro poznanih koeficientov zvočne absorpcije.

Poleg standardiziranih meritev so v akustiki pogosto potrebne specializirane meritve. Obravnavani primeri/problemi so namreč lahko zelo specifični in presegajo okvire standardiziranih meritvenih postopkov.
Tipično se potreba po takšni meritvi pojavi, ko pride do nerazjasnjene situacije, za katero ne obstajajo splošni in očitni odgovori. V tem segmentu smo v podjetju MK3 d.o.o. še posebej izurjeni, saj smo na področju akustike tudi raziskovalno aktivni. Tako izvajamo sledeče meritve, ki so plod lastnega razvoja:
-
mapiranje modelnih načinov prostora je meritev, s katero identificiramo prostorsko porazdelitev tlaka pri prostorskih resonancah,
-
meritev z linijskim nizom mikrofonom (16 mikrofonov), s katerim smo sposobni pridobiti informacijo o smeri širjenja zvoka,
-
meritev občutljivosti impulznega odziva prostora, ki je povezan z difuznostjo zvočnega polja v prostoru.

Zakaj izbrati akustične zavese
Kje se uporabljajo Akustične zavese
Z izvedbo akustičnih meritev določimo zahtevan ustrezen material, določimo dimenzije posameznih zaves ter mesto in način umestitve akustičnih zaves.
-
Akustične zavese so najcenejši akustični element.
-
akustične zavese so izredno učinkoviti akustični elementi,
-
prostor vam po potrebi tudi zatemnijo do 99%,
-
priporočamo vam tekstile; Sunblock 260 g/m², Moletton 300 g/m² ali Puccini 490 g/m² ,
-
Blago vam natančno razrežemo na CNC rezalnih strojih in sešijemo akustične zavese na najsodobnejših CNC šivalnih strojih.
-
Akustične zavese so uporabne praktično povsod.
-
v objektih kulturne in zgodovinske dediščine.
-
koncertne dvorane / večnamenske dvoranje / športne dvorane / galerije / nakupovalni centri
-
predavalnice / večnamenski prostori / avle / učilnice,
-
konferenčne sobe / pisarne / bivalni prostori
Akustični paneli FIBRO TECH so odlična rešitev za izboljšanje akustike prostorov v različnih dvoranah, javnih prostorih, vašem delovnem ali bivalnem okolju.
Kombinacija lamelne strukture in akustičnega materiala podloge panela razprši zvočne valove in jih absorbira, ko zadenejo v panele. To pomeni, da se zvok ne bo odbijal nazaj v prostor, ampak se bo absorbiral v panele.
Naša in Vaša Odgovornost
Akustični paneli FIBRO TECH so narejeni iz znanih in certificiranih materialov.
Podlaga panelov, ki je podobna klobučevini je večinoma narejena iz reciklirane plastike.
Leseni deli panelov imajo certifikat FSC.
V gozdovih s certifikatom FSC se drevesa sekajo s hitrostjo, ki ni hitrejša, kot se gozd lahko sam obnavlja. FSC tudi zagotavlja, da se lokalne skupnosti, biotska raznovrstnost in gozdni delavci obravnavajo spoštljivo


Namestitev Akustičnih Panelov
V manj akustično zahtevnih prostorih lahko panele FIBRO TECH pritrdimo na steno ali strop.
Lahko jih vijačimo s črnimi vijaki ali lepimo s specialnimi lepili. Odvisno od mesta namestitve, podlage in želje naročnika.

Naši akustični paneli ustvarjajo pomirjujoče okolje tako z videzom kot z akustiko,
zato so idealna stenska obloga za vse vrste javnih, poslovnih in bivalnih prostorov.
Akustični paneli FIBRO TECH so izdelani iz visokokakovostnega furnirja iz pravega lesa na osnovi iz MDF. Lamele se nameščajo na podlogo iz ECO klobučevine, ki ima akustične lastnosti.
Vključite naravo v svoj notranji interier z visokokakovostnimi lesenimi Akustični paneli FIBRO TECH , ki so izdelani na Danskem .

Chilly Print so vrhunski Akustični paneli izdelani v Sloveniji, ki jih odlikuje:
PRIHAJA KMALU
Z izvedbo akustičnih meritev določimo akustične elemente, poiščemo zahtevan ustrezen material, določimo dimenzije posameznih sestavnih delov ter mesto in način umestitve elementov.
Optimalno absorpcijo zvoka v prostoru in zmanjšanje števila potrebnih akustičnih elementov dosežemo z nadgradnjo in pravilno umestitvijo akustičnih elementov.
Akustične panele pritdrimo na podkonstrukcijo, ki je zapolnjena z mineralno volno ali visoko kvalitetnim akustičnim polnilom.
Odmik podkonstrukcije mora biti do 10 cm od stene, od stropa do 40 cm.
To lahko dosežemo na podlagi izvedenih akustičnih meritev in svetovanje vrhunskih strokovnjakov, s katerimi sodelujemo.
V podjetju Oniks imamo že 30 let poslovnih izkušenj z:
-
montažo in vgradnjo različnih artiklov,
-
nadgradnjo polizdelkov in izdelkov po željah naročnikov,
-
razvoj in izdelavo lastnih proizvodov,
-
imamo profesionalno opremo za razrez, rezkanje ter varjenje inoxa, aluminija, ...
-
ter strojno opremo za razrez in sestavljanje lesenih podkonstrukcij,
-
že vrsto let uporabljamo tehnologijo profesionalnega leplenja različnih materialov.
Zavedamo se, da akustična ureditev ni enostavna, zato sodelujemo z vrhunskimi akustičnimi strokovnjaki in dobavitelji v Sloveniji in tujiini.
PRIHAJA KMALU
PRIHAJA KMALU
Z Izvedbo akustičnih meritev določimo akustične elemente, poiščemo zahtevan ustrezen material, določimo dimenzije posameznih sestavnih delov ter mesto in način umestitve:
absorberjev, ki so namenjeni vpijanju zvoka,
odbojnikov, ki so namenjeni preusmerjanju zvočnih odbojev v želeno smer,
difuzorjev, ki so namenjeni preprečevanju tvorbe zrcalnih odbojev - razbijanju fronte zvočnega vala.
Naročimo, po potrebi nadgradimo ali v celoti izdelamo potrebne elemente prostorske akustike.
V našem podjetju imamo strokovno usposobljeno ekipo, ki lahko posamezne akustične elemente nadgradi in vam tudi kvalitetno vgradi.
Pri izbiri elementov, nadgradnji ali razvoju povsem prilagojenih elementov nam strokovno svetuje podjetje, ki ima v Sloveniji največ izkušenj in referenc v prostorski akustiki.